Iran-AhWaz-KianPars
اهواز شهر عشق

kianpars (ahvaz,ahwaz,اهواز)

کیانپارس از معروف‌ترین محلات اهواز است که به مرور زمان به صورت یکی از محله‌های اعیان‌نشین شهر در آمده‌است

این منطقه در غرب کارون و حد فاصل پل سیاه تا پل سوم واقع شده‌است. در سال‌های اخیر آپارتمان سازی چهرهٔ این منطقه را دگرگون کرده‌است. شب‌های جمعه، کیانپارس محل قرار بسیاری از جوان‌های اهوازی است.

محلهٔ کیانپارس دارای ۳ میدان (فلکه) اصلی و ۲۰ خیابان معروف (شرقی و غربی) است. خیابان‌های شرقی سمت رودخانه بوده و خیابان‌های غربی سمت راه آهن و هم‌جوار کیان آباد می‌باشند. بلوار اصلی کیانپارس شهید چمران نام دارد که به بلوار شهید مدرس و نمایشگاه دائمی منتهی می‌شود. از مدارس مشهور این منطقه دبیرستان پاسارگاد است که پیش از انقلاب مدرسه آمریکاییان بوده‌است و پس از انقلاب با نام دبیرستان کاشانی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. همچنین مراکز دخترانه و پسرانه سمپاد (تیزهوشان) با نام فرزانگان و شهید بهشتی نیز در خیابان ۲۰ غربی واقع است که می‌توان گفت بهترین مدارس سطح استان خوزستان می‌باشند.

قیمت املاک در کیانپارس از دو جنبهٔ مسکونی و تجاری به نسبت دیگر نقاط اهواز بالاست. یکی از معروف‌ترین بازارها یا پاساژهای کیانپارس که در انتهای آن قرار دارد بازار مرو است . قسمت شرقی (سمت رودخانه) کیانپارس از نظر تجاری و قسمت غربی آن بیش‌تر از جنبهٔ مسکونی مورد توجه‌است.

کیانپارس یک پارک به نام گلچهره دارد که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شد. مساحت پارک ۴٬۰۰۰ مترمربع است و محل آن خیابان ۱۸ است و پارکی دیگر به نام کوثر دارد که در سال ۱۳۷۲ احداث شد و مساحت کل آن ۱۲٬۴۰۰ مترمربع و محل آن فلکه اول است. انتهای خیابان‌های شرقی به خیابانی کنار رودخانه منتهی می‌شوند که جاده ساحلی نام دارد و اطراف آن محلی برای تجمع خانواده‌ها و جایی مانند پارک است. این جاده به پل هفتم ختم می‌شود.

مركزخريد برج كيانپارس واقع در نبش خيابان ۱۴ غربي يكي از مراكز خريد در اهواز است كه در سال ۱۳۸۱ افتتاح گرديد. کیانپارس بهترین منطقه ی مسکونی و حتی تجاری اهواز است. جاده ساحلی کیانپارس به 2 بخش "جاده ساحلی" و "پارک دولت" تقسیم می شود که اولی(جاده ساحلی) محل تجمع جوانان و به طور کلی مجرد ها و پارک دولت نیز پارکی خانوادگی می باشد. در کناره ی جنوبی پل هفتم نیز رستوران ونیز قرار دارد که آنجا نیز پاتوق بعضی دیگر از جوانان می باشد.اهوازی ها وقت خود را با ماشین سواری و گلف و اسب سواری و خرید کردن و خوردن می کنند.

[ جمعه ۲۸ دی۱۳۸۶ ] [ 1:39 ] [ Kaiser-Of-K.P ]
اهواز جمع كلمه ي عربي هوز ( همان خوز ) است .

نام قديم آن هرمزد اردشير و پس از آن به سوق الهواز و در اواخر به ناصري موسوم شد.

مركز استان ششم . بر دو طرف رود كارون و خط آهن سر تا سري قرار دارد . شهري است جديد كه بر خرابه هاي قديم احداث شد .طبق سرشماري 1345 هجري شمسي 206375 تن جمعيت داشت.

اهواز را بعضى با شهر اگينيس كه استرابون از آن نام برده منطبق دانسته‌اند، ليكن احتمال راجح آنست كه اهواز در محل شهر قديم تاريانا كه نئارخوس در مسافرت خود به خليج فارس در كنار آن لنگر انداخت قرار گرفته و اردشير اول ساسانى تاريانا را از نو بنا نهاد و آنرا هرمزداردشير نام كرد. در عصر ساسانيان اين شهر علاوه بر نام مذكور به نامهاى «رام شهر» و «شهررام» ناميده ميشد.

اردشير سد بزرگى بر كارون بنا نهاد و در عصر وى و جانشينانش اين شهر رونق و اعتبار فراوان داشت و بجاى شوش پايتخت سوزيانا يا خوزستان گرديد. پس از تصرف اين شهر بدست مسلمانان عرب آنرا اهواز يا سوق‌الاهواز نام كردند يعنى بازار يا سرزمين خوزيها. اين هوزيها يا خوزيها در آغاز نام يك قبيلهء جنگجو بود كه در اين ناحيت سكونت داشت. كه بعدها همين سرزمين را به نام آنان خواندند

در دوران امويان و عباسيان نيز اين شهر اعتبار و رونق فراوان داشت و مركز زراعت نيشكر بود تا زمان فتنهء صاحب‌الزنج يعنى اواخر قرن سوم. ه‍ . ق. كه رو به انحطاط گذاشت بعدها در آبادى آن كوششها شد ولى بر اثر خراب شدن سد بزرگ آن ديگر معمور نشد و به معنى واقعى خراب گرديد. در عهد قاجاريه (از زمان ناصرالدين‌شاه ببعد) آنرا ناصرى و ناصريه ناميدند ولى از شهريور 1314 ه‍ . ش. بتصويب هيأت وزيران اهواز ناميده شد. معادن نفت در آن ناحيه در اوايل قرن بيستم دوباره بدانجا آبادى و رونق داد چنانكه هم اكنون يكى از شهرهاى درجه اول ايران و مركز استان ششم يعنى خوزستان است.

برای دیدن عکس ها روی ادامه ی مطلب کلیک کنید

 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۶ دی۱۳۸۶ ] [ 15:45 ] [ Kaiser-Of-K.P ]

اهواز یکی از هفت شهر کشور است که عملیات احداث مترو در آن آغاز شده‌است. در طرح متروی اهواز، که در سال ۱۳۸۰ پس از ۸ سال مطالعه به تصویب رسید ۴ خط مترو تا سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده‌است که در حال حاضر عملیات اجرایی خط دو آغاز شده‌است. این خط از منطقه زرگان در شمال شرقی اهواز آغاز و در منطقه بقایی در جنوب غربی اهواز به انتهای مسیر خود می‌رسد. در مسیر خط یک متروی اهواز قسمت اعظم مسیر، به صورت زیرزمینی و بخش‌هایی از آن هم، روی زمین احداث خواهد شد. به این منظور مسیر از زرگان تا فلکه فرودگاه به صورت روی زمین و از فلکه فرودگاه تا میدان کارگر در بلوار گلستان زیرزمینی احداث خواهد شد و از آن نقطه تا انتهای مسیر روی زمین خواهد بود. طول مسیر خط دو ۲۳ کیلومتر می‌باشد و ۲۴ ایستگاه دارد.بر اساس پیش بینی‌ها خط دو مترو در ساعت پیک ۱۴۰۰۰ مسافر را در ساعت جابجا خواهد کرد. بر اساس طرح مترو اهواز، تا سال ۱۴۰۰، اهواز نزدیک به ۷۰ کیلومتر مترو خواهد داشت.

[ چهارشنبه ۲۶ دی۱۳۸۶ ] [ 15:36 ] [ Kaiser-Of-K.P ]

دانلود آهنگ ها در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۴ دی۱۳۸۶ ] [ 17:31 ] [ Kaiser-Of-K.P ]
[ سه شنبه ۴ دی۱۳۸۶ ] [ 17:28 ] [ Kaiser-Of-K.P ]
درباره وبلاگ

تلاش ما در این وبسایت ايجاد محیطی صمیمی و دوستانه برای شناسایی و معرفی مناطق دیدنی ، تفریحی،گردشکری و یافتن استعدادها و پتانسیل های ناشناخته و نو ظهور جهت سرمايه گذاري در منطقه خوزستان می باشد.
برخی از پستها نیز با توجه به درخواست تعدادی از دوستان قرار داده شده که با استقبال خوبی هم روبرو شدیم لیکن سعی بر این داریم تا با توجه به مشکلات روزمره مردم در تمامی زمینه ها در حد توان گامی هر چند کوچک در رفع آنها برداریم.
امکانات وب